- Google Play Áruház (Play Store) 30.8.14 letöltés
- Google Chrome 102.0 64-Bit (magyar) letöltés
- Xiaomi Haylou W1 True Wireless Earbuds magyar nyelvű használati útmutató
- Waterfox 2022.05 64-Bit (magyar) letöltés
- Panasonic RB-M700B digitális vezeték nélküli sztereó fejhallgató magyar nyelvű használati útmutató
- Asus Rog Phone 5 5G (ZS673KS) magyar nyelvű használati útmutató
- Xiaomi Haylou T17 magyar nyelvű használati útmutató
- Messenger Lite 307.0 (magyar) letöltés
- LibreOffice 7.3.4 (magyar) letöltés
- Lenovo Tab P12 Pro 5G + WiFi (TB-Q706F/TB-Q706Z) magyar nyelvű használati útmutató
Milyen fűnyírót válassz?
Milyen fűnyírót válassz?
Ahhoz, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbb fűnyírót, sok szempontot kell figyelembe vennünk, például tisztában kell lennünk a kert méretével, domborzatával és adottságaival, mert ennek függvényében tudjuk eldönteni, hogy benzinmotoros vagy elektromoshajtású fűnyírógépet válasszunk.
Benzinmotoros, akkumulátoros vagy elektromos… netalán automata?
Ennek eldöntésében sokat segít, ha tisztában vagyunk a terület nagyságával és adottságaival. Nyilvánvaló, hogy kisebb területekre 100 m2-ig, az elektromos fűnyíró is elegendő lehet, ami nem utolsó sorban környezetbarát, továbbá rendkívül csendes és csekély önsúllyal rendelkezik, így azt akár hölgyek is használhatják. A sok pozitív tulajdonság mellett olyan hátrányokkal is szembe kell néznünk, mint a viszonylag lassú munkavégzés, a kábel általi korlátozott mozgás, valamint a kisméretű fűgyűjtőtartály.
Érdemes szót ejteni a mechanikus fűnyírókról is, amelyek tökéletes megoldást nyújtanak a kisebb füves területek lenyírására. A kézi hajtásnak és a rendkívüli egyszerű működésének köszönhetően nem igényel különösebb karbantartást és üzemeltetése sem jár semmilyen költséggel, azonban a maximum 4 cm vágási magasság és a rendkívül kisméretű fűgyűjtőkosara miatt, alkalmazási területe erősen korlátozott.
A benzinmotoros és az elektromos közé sorolhatjuk az akkumulátoros fűnyírókat, amelyek ötvözik a környezetbarát tulajdonságot a mozgás szabadáságával. Az akkus fűnyíró egyik hátránya, hogy az legfeljebb 120 perc üzemidőt biztosít számunkra egy töltéssel, ráadásul nem éppen a legolcsóbb megoldás.
Ha benzinmotoros fűnyíróra esne a választás, akkor az alábbiakat érdemes figyelembe venni. A gyorsabb, akadálymentesebb munka mellett a benzines fűnyíró nagyobb fűgyűjtővel rendelkezik, valamint önjáró változat is megtalálható belőle, amely jelentősen megkönnyíti a munkát, ha dombos részen kell füvet nyírnunk. A gép hátrányai közé sorolható a jóval hangosabb működési zaj és a nagyobb súly, viszont cserébe kapunk egy sokkal erősebb motort, amelynek köszönhetően olyan nehezen nyírható területen is alkalmazhatjuk, ahol az elektromos fűnyíró már csődöt mondana.
Természetesen a legkényelmesebb megoldásnak elsőre az automata, másnéven robotfűnyíró tűnne. A robotfűnyíró komolyabb változatai az önműködés mellett, számtalan kényelmi funkcióval rendelkeznek, mint például területi-, dőlésszög-, ütközés- és emelésérzékelők, zónák kialakítása, fűnyírás időintervallum, napok, napszakok beállításának lehetősége. Azonban a sok jó tulajdonság mellett fontos figyelembe vennünk azt is, hogy ezek a gépek csak kis alapterületű kertek ápolására alkalmasak (maximum 6 cm fűmagasságig), ráadásul viszonylag drága a beüzemelési költsége és jelenleg nem a legjobb ár/értéket képviseli.
A kert mérete és elrendezése
Az egyik legfontosabb tényező vásárlás előtt a kertünk méretén kívül, annak adottságai, mert ennek alapján tudjuk majd eldönteni, hogy mekkora vágásszélességű fűnyírót válasszunk. Elsőre a legnagyobb vágásszélességgel rendelkező gép lehetne a jó döntés, mert így hamarabb végeznénk a feladattal, azonban számolni kell azzal is, hogy egy kisebb, szűkösebb területű kertben szinte lehetetlen lenne egy ilyen géppel a mozgás.
Amennyiben tágasabb, akadálymentes területtel van dolgunk, abban az esetben bátran választhatunk minél nagyobb vágásszélességgel rendelkező fűnyírót vagy akár egy fűnyíró traktort is.
A fűnyíró mérete
Fontos azon is elgondolkodni, hogy a kert méretét átgondolva mennyi időt szeretnénk tölteni a fűnyírással. A kisebb 32-38cm vágásszélességű gépekkel nem érdemes nagyméretű területeknek nekiesni, mivel azon kívül, hogy kisebb teljesítménnyel bírnak, kisméretű fűgyűjtő tartállyal is rendelkeznek, ennek köszönhetően gyakrabban kell azt üríteni, így jóval lassabb vele a munkavégzés és csak maximum 300m2 nagyságú gyepfelülettel képesek megbirkózni.
Amennyiben közepes méretnek számító 500-600 m2 közötti területről van szó, akkor 40-42 cm vágásszélességű fűnyírógép a tökéletes alternatíva. Az ennél is nagyobb gyepfelületek 600-1000m2 esetén pedig az 51 cm-es szélességű fűnyíró az ideális.
Amit érdemes fejben tartani, minél nagyobb vágásszélességgel rendelkező gépet választunk, az annál nehezebb súllyal bír. Ha pedig dombos terület nehezíti a dolgunkat érdemes az önjáró modellt választani, mert az ilyen gép jelentősen megkönnyíti a toláshoz szükséges erőkifejtést.
Fűgyűjtés, oldal vagy hátsó kidobás esetleg mulcsozás?
Ha szépen szeretnénk tartani kertünket, ajánlott a fűgyűjtős változatot választani, mert azon kívül, hogy szinte szép rendet hagy maga után, segítségével a pollenszétszóródás is jelentősen csökken, illetve kisebb lesz az esélye a kavicsfelverődésnek, sérülésnek.
Ha pedig a terület elhanyagoltabb vagy ritkábban van nyírva, nyugodtan választhatjuk az oldal vagy hátsó kidobású típust. A levágott füvet összegereblyézés után komposztként is felhasználhatjuk.
Léteznek olyan fűnyírók is, amelyek a levágott füvet mulcsozás után közvetlen visszajuttatják a talajra. Ezek a gépek egészen apróra vágják a kaszálékot, amit szétszórva tápanyagként juttatnak vissza a földbe. Ez a legkörnyezetkímélőbb fűnyírási módszer, de ne felejtsük el, hogy ebben az esetben gyakrabban kell majd vágni a füvet.
Fontos megjegyezni, hogy a mulcsozás esetén erősen ajánlott egy gyepszellőztető, gyeplazító gép beszerzése is.