További tartalmak
TOP 10
- Oppo Reno8 4G magyar nyelvű használati útmutató
- Firefox for Android 119.1.1 (magyar) letöltés
- Google Play Áruház (Play Store) 38.0.23 letöltés
- WinRar 6.24 (magyar) letöltés
- Mozilla Firefox 119.0.1 64-Bit (magyar) letöltés
- Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G magyar nyelvű használati útmutató
- YouTube 18.43.45 android alkalmazás (magyar) letöltés
- Honor 90 Lite (CRT-NX1) Dual SIM magyar nyelvű használati útmutató
- Facebook Lite 381.0 (magyar) letöltés
- Xiaomi 13 magyar nyelvű használati útmutató
Szép új okosvilág – Kell-e félnünk a robotoktól?
Szép új okosvilág – Kell-e félnünk a robotoktól?
„Lehetséges, hogy néhány évtizeden belül a mesterséges intelligencia olyan módon múlja felül az ember szellemi kapacitását, amely, ha nem készülünk fel rá, kihívás elé állíthatja az emberiség azon képességét, hogy saját teremtményét irányítsa, és következésképpen akár azon képességét is, hogy saját sorsát kontrollálja, és biztosítsa a faj túlélését.”
Mindez nem egy tudományos-fantasztikus film prológusában, hanem az Európai Unió Jogi Bizottságának jelentésében szerepel, és hasonló megállapításokat fogalmaznak meg olyan feltalálók és tudósok is, mint Elon Musk vagy Stephen Hawking.
A mesterséges intelligenciával foglalkozó szakemberek szerint ugyanakkor sokkal célravezetőbb a rohamosan fejlődő „okos világot” az elektromossághoz hasonlítani. Vagyis a gépek lázadásától aligha kell tartani, mélyreható társadalmi és gazdasági változásokkal azonban érdemes kalkulálni.
A robotok a jövőben nem csupán az ipari szektorban vehetik át az emberek szerepét, hanem az adminisztrációban és a közigazgatásban is, sőt, akár az adóbevallásunkat is elkészíthetik. Az emberi munkanélküliség kompenzálására felvetett alapjövedelem sem jó megoldás, vélekedik Kertész-Farkas Attila, hiszen – erőfeszítések és életcélok hiányában – könnyen tömeges „elzüllés” lenne az eredménye. (Ennél életszerűbb a munkaidő csökkentése, mondjuk heti két-három napra.)
A másik veszélyforrást az az elképesztő mennyiségű adat jelentheti, amely a szép új „okos világban” a felhasználókról összegyűlik. „A célzott hirdetéseknél használt robotok már ma is tömérdek információval rendelkeznek rólunk. Ezzel kapcsolatban nemcsak az vetődik fel, hogy ezeket etikusan gyűjtik-e össze, hanem az is, hogy mire és hogyan használják fel. Ráadásul az okos eszközök révén ez az adatmennyiség napról napra nő.
A nagy kérdés, hogy az adatbiztonság vagy a szolgáltatás minősége...